Seznamte se s druhy pil, ať vám to pořádně řeže

 Druhy pil

„Řízni, řízni, řízni, ať to krásně vyzní,” zpívají drvoštěpové v jedné české pohádce. V té chvíli pracují s pilou dvojmužnou, vy však můžete v dílně nebo na zahradě použít mnoho jiných druhů. Pojďme se podívat na hlediska rozdělení pil a způsoby jejich použití.


Základní typy pil

Primárně se pily dají rozdělit podle hybné síly na ruční a motorové. Označení ruční zde bereme opravdu jako manuální způsob „pohonu”, protože v jedné či obou rukou je udržíte všechny. Větší variantou jsou pak stolní pily.

Druhy ručních pil

Mezi nejpoužívanější ruční pily patří:

Většinu z těchto nástrojů můžeme roztřídit ještě podle materiálu, který se chystáte řezat.

Ruční pily

Druhy pil na dřevo

Břichatka a oblouková pila se vám budou nejvíce hodit na zahradě. Zatímco s jednoruční obloukovou pilou pokácíte tenčí stromy, s břichatkou si můžete troufnout i na silnější kmeny. Ale pozor, této pile se také říká dvojmužná, protože s ní musí pracovat dva lidé zároveň.

Ruční pilu ocasku využijete na odvětvování pokácených stromů, ale i při řezání masivnějšího dřeva. Díky absenci rámu je ocaska vhodná také k vyřezávání ve velkoplošných materiálech.

Pila čepovka je určitou variantou ocasky a slouží k vytváření přesných řezů (například do sebe zapadajících spojů dvou dřevěných dílů). Díky vyztuženému hřbetu se čepovka při řezání včas zarazí, hřbet také chrání list před ohýbáním.

Další variantou ocasky je děrovka, díky které bez problémů provedete řez z předvrtaného otvoru, a to díky velmi úzkému ukončení pilového listu. Ten má oproti ostatním typům větší tloušťku.

Lupenkovou pilu najdete v dílně modelářů, truhlářů či restaurátorů, kteří ji oceňují zejména při zakřiveném řezání tenkých destiček a dýh.

Mezi druhy ručních pil na dřevo můžeme zařadit ještě zahradní pily, jež jsou určené čistě pro práci na zahradě. Patří sem zejména pily rámové a prořezávací.

Pila ocaska

Druhy pil na kov

Stejně jako u dřeva může jít o ocasky, obloukové pily a další druhy ručních pilek, rozdíl je však v jejich listech. U pil na kov musí být kalené a mít jemnější zuby. Pokud jde o pilu s rámem, tento by měl být dostatečně pevný.

Ostatní druhy pilek podle materiálu

Elektrické a motorové pily

Je jasné, že pily s jiným než ručním pohonem mohou usnadnit práci, záleží však na druhu pohonu a způsobu použití. Elektrické pily lze používat pouze v dosahu zásuvky, popřípadě s dostatečně dlouhou prodlužovačkou, proto se hodí spíše do dílny. Pilu s akumulátorem můžete vzít i na zahradu, ale nemusí mít potřebnou výdrž. Při koupi se zaměřte právě na tento faktor, tedy výdrž na jedno nabití. Klasické motorové (tedy benzínové) pily jsou poměrně robustní a těžké, ale při řezání opravdu silných kmenů se bez nich neobejdete.

Mezi nejběžnější elektrické a akumulátorové pily patří:

  • kotoučové neboli okružní pro rovné i zkosené řezy do různých hloubek,
  • přímočaré neboli kmitací pro dlouhé rovné řezy, ale i vykružování,
  • mečové neboli ocasky se širokým využitím v profesionální i hobby oblasti,
  • řetězové pro kácení stromů a přípravu palivového dřeva.

Motorové pily jsou pouze řetězové.

Motorové a elektrické pily

Pilové listy to rozříznou

Už jsme to zmiňovali výše – o tom, na jaký materiál se pila může použít, rozhodují pilové listy. Při koupi proto sledujte, zda slouží k řezání dřeva, kovu, nebo jiného materiálu. Druhým aspektem je pak samozřejmě fakt, do jaké pily (druhu) list potřebujete (např. list do obloukové pily, nebo plátek do přímočaré pily apod.).

Pomocníci, které k pile přihodí opravdoví kutilové

Pro přesné a pohodlné měření, přenesení a následné řezání pod požadovaným úhlem vám poslouží tyto pomůcky:

Pokosnice

Ať to má ten správný říz

Abyste si mohli při řezání prozpěvovat jako oni dřevorubci z pohádky, vybírejte pily od osvědčených výrobců. Přesně na takové se u nás na Strefa.cz zaměřujeme.

Vyberte si kvalitní pilu

 

Vytvořeno24.08.2022

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše